Hlavní strana Zápis První den

První den ve školce

Jak probíhá první den ve školce

Když jde dítě poprvé do školky, je to bezpochyby významným momentem nejen pro něj, ale i pro rodiče. Na první den ve školce si vyhraďte dostatek času. Dopředu mějte připravené vše, co bude dítě potřebovat. To byste měli vědět od učitelek (jde zejména o náhradní oblečení, přezůvky, pyžamo apod.) S dítětem byste měli vstoupit do třídy a společně se seznámit s učitelkou, případně i s dětmi. Domluvte se s paní učitelkou, jak by měla probíhat adaptace dítěte, ujistěte se, že máte všechny informace a že personál ví, kam vám má v případě potřeby zavolat. Připravte se na to, že první loučení může být náročné, ale po čase se to jistě zlepší. Je dobré být první den pořád na telefonu a také zkrátit pobyt ve školce na nutné minimum. Proces zvykání by měl probíhat alespoň několik týdnů, dokud se dítě nebude cítit zcela komfortně.

Jak dlouho si dítě zvyká na školku

Asi každý rodič dobře zná situaci, kdy do školky dítě vodí s pláčem, a to za žádnou cenu nechce překročit práh školního zařízení. Není to nic výjimečného a podobnou situaci zažije někdy každý rodič. Typické je to hlavně ze začátku docházky do školky, kdy je pro dítě těžké adaptovat se na nový kolektiv a přivyknout režimu, který je ve školce zavedený. Psychologové obvykle uvádějí, že dítě by si mělo zvyknout během šesti týdnů. Nicméně pokud se již delší dobu nedaří, určitě není špatně obrátit se zavčas na psychologa, aby si dítě nevytvořilo vůči školce negativní vztah, nebo dokonce emoční bariéru.

Dítě nechce do školky

Co dělat, když dítě do školky nechce? To je velmi složitá otázka. Možná je spolupráce s psychologem, který by mohl odhalit některé skryté příčiny, ale v prvé řadě je dobré zkusit se dohodnout s dítětem samostatně. Snažte se zjistit příčinu odmítání školky, ptejte se po jeho pocitech a případné potíže se snažte řešit. Ukažte dítěti, že jste na jeho straně, ale také mu vysvětlete, proč je školka nezbytná a může pro něj být i velmi dobrá. Motivujte jej pozitivními věcmi, které na dítě vždy platí (oblíbený kamarád, paní učitelka, hračky apod.). V drtivé většině případů se časem situace ustálí. Během celého procesu se ale snažte nevyhrožovat, nevydírat, a prostředí školky dítěti nezhnusit.