Hlavní strana Zápis První den

Zápis do školky

Jak vybrat školku

Někdy není zbytí a rodiče se musí vrátit do zaměstnání. Tehdy nastupuje povinnost vybrat školku pro své dítě. Jenže jak vybrat u nejlepší? V mnoha případech rozhodují především poplatky. Něco platit bude nutné všude, ale mezi státní a soukromou školkou je v tomto ohledu zcela zásadní rozdíl. Obvykle by se s přihlašováním nemělo otálet, v létě už může být pro nástup v září pozdě. Školku byste měli vybírat podle místa svého bydliště, ale také podle speciálních nároků vašeho dítěte. Není pravdou, že státní školky jsou v něčem horší než ty soukromé, ale platí, že pokud chcete vaše dítě odmala vzdělávat třeba v angličtině, nebo preferujete alternativní výchovu, je nutné poohlédnout se po soukromých institucích. Ve finále hrají nejdůležitější úlohu lidé, kteří budou s vaším dítětem v denním kontaktu. Proto se zaměřte především na dojem, který ve vás učitelé zanechávají, ptejte se známých a dejte také na svůj instinkt.

Kdy jsou zápisy do školky

Zápisy do státních školních zařízení probíhají obvykle v květnu. U soukromých institucí je toto velmi individuální, vždy je třeba se informovat přímo ve školce. Myslete na to, že zejména ve větších městech bývá ve státních školkách přetlak a na místa jsou dokonce i pořadníky.

Jak probíhá zápis do školky

Nejprve je třeba si vyzvednout přihlášku, kterou je pak potřeba včas odevzdat správně vyplněnou. Konkrétní termín odevzdání přihlášek stanovuje zřizovatel školky po domluvě s ředitelem. Následně je třeba se dostavit na zápis, který probíhá v určený den. Většina mateřských škol nepotřebuje pro přijetí do školky žádné speciální dovednosti, ale je vhodné, aby dítě při nástupu do školky ovládalo některé základní dovednosti, které usnadní vzájemnou spolupráci. Především je dobré, aby umělo reagovat na své jméno, včas nahlásilo své potřeby a umělo být nějaký čas bez rodičů. Také by už nemělo nosit pleny a být bez dudlíku. Konkrétní požadavky si může stanovit školka.